Zaman Yönetimi

“Zamanı iyi kullanabiliyor muyum?”

“İşlerimi zamanında bitirebiliyor muyum?”

“Yapmak istediğim şeyler için zamanım yeterli oluyor mu?” diye kendimize soralım.

Eğer bu sorulara cevabınız HAYIR ise, bunun nedenlerini bulmak gerekir.  Bu durumu daha iyi anlayabilmek için bu konuda bilgi toplamalısınız. Bu aşamada sizi engelleyen nedenlerin neler olabileceğine bakalım;

  1. Erteleme: Yapılması ya da tamamlanması gereken bir işten sürekli olarak kaçınmaktır. Yetersizlik, huzursuzluk, kendinden şüphe gibi duygularla bağlantılı olabilir. Zor, sıkıcı ve vakit alacak işleri küçük parçalara bölün ve kısım kısım ilerleyin.
  2. Plansızlık: Belirsizlikleri bahane etmeyi bırakıp, hayatınızı, yılınızı, ayınızı ve gününüzü planlayın. Belirsizlik ancak hedef koyduğunuzda azalacaktır.
  3. Öncelikleri belirleyememek ve sıralayamamak: Bir faaliyeti yapmadan önce gerçekten yapmak istediğinizin ve sizin için önemli olanın o faaliyet olup olmadığını sorgulayın. Faaliyetleri önem sırasına göre sıraya sokunuz.
  4. Mükemmeliyetçilik: Yaptığımız her işin iyi olmasını isteriz ve kendimizden üstün bir performans bekleriz. Hedeflerinizi ve beklentilerinizi esnek tutmaya çalışın. İşlerinize gereği kadar zaman ayırın, daha fazla değil.
  5. Hayır diyememek: Zaman kısıtlı olduğuna göre herkesin istediğini yapamazsınız. Zaman ayırmak istemediğiniz faaliyetlere hayır diyebilmelisiniz.

Ne Yapılabilir?

Yapılacaklar listesi hazırlayın ve buraya yapmanız gereken her şeyi yazın (hemen ve daha sonra yapacaklarınız)

Bu programlara ders saatlerinizi, randevularınızı, göreceğiniz kişileri ve diğer yapacaklarınızın tümünü not edin. Kısacası her sabah kalktığınızda o gün ne yapacağınızı biliyor olun. Her ne kadar programlarınızı aklınızda tutuyorsanız da, zaman yönetimi için bunları mutlaka yazın.

Bu plana da neler yapacağınızı not edin. Aylık plan sayesinde, programınızı tümden görebileceğiniz için, uzun vadeli planlar yapma imkânınız artar.

Klinik Psikolog,

Merve Yavuz